Nejčastější otázku, kterou na konzultacích se ženami řeším je, JAK DLOUHO se ještě můžeme snažit přirozeně, a KDY je ten správný čas poohlédnout se po tom správném centru asistované reprodukce…
Každá žena se narodí s určitým počtem vajíček. Během života už nová nevznikají. I když objevují se nové zahraniční studie, které ukazují, že zázraky se dějí, a i když si lékaři myslí, že žena už žádná vajíčka nemá, dá se úpravou životního stylu a cvičením ještě nějaké to vajíčko vykouzlit. Jestli ale někde jen spalo, nebo vzniklo úplně nové, to je ve hvězdách. Držme se tedy dosavadních poznatků lékařské vědy.
V každém vaječníku je na začátku asi 200 000 vajíček. Některé zdroje uvádí při narození děvčátka celkové číslo až 1 milion vajíček. V pubertě toto číslo klesne až na 40.000. I to je ale dostatečná zásoba. Pokud žena neužívá hormonální antikoncepci, dozraje za život zhruba 400 vajíček.
Při užívání antikoncepce vajíčka nedozrávají a k ovulaci nedochází. Lékaři často tvrdí, že hormonální antikoncepce pomáhá ženám tímto způsobem zachovávat plodnost. To ale nebylo prokázáno. Vajíčka samovolně zanikají v dutině břišní a jejich největším zabijákem je kouření a dlouhodobý stres.
Při početí ale hraje roli také kvalita vajíček. Žena jich ještě může mít hodně, ale pokud nejsou kvalitní, nebo vůbec nedozrávají, je nám zásoba k ničemu. Je tedy potřeba zaměřit se na oba faktory: Na kvantitu, tedy počet vajíček, ale také na jejich kvalitu. Vždyť víme, že stačí jedno…
Jak teda zjistíme, kolik času nám zbývá, a jestli ještě má smysl zkoušet otěhotnět přirozeně, nebo rychle požádat o pomoc lékaře v centru asistované reprodukce?
Velmi jednoduše. Ovariální zásoba se zjišťuje krevním testem, který udává hladinu antimülleriánského hormonu, ten produkují buňky vaječníků a jeho hladina v krvi přímo souvisí s počtem vajíček, které jsou k dozrání ve vaječnících. Tento hormon má zároveň na starost proces dozrávání vajíček.