JAK na IVF? Proč je příprava tak důležitá…

IVF: Falešná naděje nebo rychlá cesta k miminku? Asi tušíte, že tento proces vedoucí k početí miminka může být docela dlouhý:-( A má spoustu svých velkých ALE… Proto je důležitá příprava – fyzická, ale i emoční. Jak se na celý proces můžete připravit, aby se cesta za děťátkem zkrátila?

Když cesta má cíl…

Na začátku cesty je dobré pečlivě vybrat IVF centrum, do kterého budete docházet. Opět platí to stejné: Kde pomohli kamarádce, nemusí být pro mě to nejlepší. Nejhorší bývají právě scénáře, kdy někdo poradil, nebo je to dokonce „ze známosti“. Nebojte se vybrat si sami, podívat se klidně do několika zařízení a najít lékaře, který vám sedne a bude pro vás parťákem. Také je dobré se podívat, co která klinika a za kolik nabízí. Ceny se mohou hodně lišit.

Další bod v přípravě jsou etické otázky. Kam až chcete s partnerem v rámci léčby zajít? Kde máte hranice? Jaké metody použijete, a kde už eticky narazíte? Přejete si vlastní miminko, nebo jste otevření přijmout i darovaná vajíčka či spermie. Zvládnete dvojčata? Co se stane s embryi, která po úspěšné léčbě zůstanou? Na to vše je dobré si odpovědět už před zahájením léčby. Ta je totiž psychicky dost náročná, a pokud toto nemáte vyřešeno dopředu, může to být velká emoční zátěž ve chvíli, kdy už jste na pokraji svých duševních sil.

Aby duše ženy netrpěla…

Kromě fyzické přípravy je důležitá také příprava duševní. Je dobré se dopředu seznámit se statistickou úspěšností léčby. Ženy, totiž často očekávají, že půjdou na svůj první IVF cyklus a hned otěhotní. Ano, může se to stát, proto to také děláme! ALE je tam spousta velkých ALE. Proto je dobré najít si k sobě psychoterapeuta, který se otázkám plodnosti věnuje. Zvlášť pokud je cesta za miminkem křivolaká. Co vás může potkat?

NEÚSPĚCH – každá nepovedená inseminace je potvrzením neúspěchu, každý marný transfer už zasévá semínko bolesti, a pokud se početí podaří a miminko se rozhodne odejít, to už je hodně bolavá záležitost. Ženy často tuto bolest prožívají samy, kotví se v neúspěchu, a v tom že jejich tělo opakovaně selhává. Pokud máte po ruce někoho, kdo vás tímto provede, komu se můžete svěřit a v bezpečí se vyplakat, je mnohem větší naděje, že to zvládnete a cesta k děťátku se zkrátí. Strachy a úzkosti totiž alarmují náš bezpečnostní systém, spouští se hormonální proces/adrenalin, kortizol, prolaktin/, který nás začne před otěhotněním chránit. A už se točíme v začarovaném kruhu.

Jak příprava na léčbu probíhá?

S klientkami nejprve probíráme fyzickou rovinu – potřebná vyšetření, výsledky testů, vše co tělo pro otěhotnění potřebuje. Poté probereme požadavky na léčbu – každá ženy potřebuje něco jiného, pokud je tam zdravotní trabl, vybereme zařízení, kde si s tím poradí.

Poté vyberme vhodné kliniky k úvodní konzultaci a začneme otevírat etické otázky léčby. Zde většinou přibíráme i partnera, protože v těchto otázkách musí být oba jednotní. A také si projdeme ceník a všechny metody léčby. Je potřeba být v obraze. Bohužel v IVF platí, že vždy je to 50:50. Co to znamená? Že v něčem metoda pomůže, a v něčem uškodí. Je dobré vše probrat, abyste se s partnerem mohli v klidu rozhodnout. Co ještě ano, a kam už ne…

V poslední fázi odhalíme tajemství, která jsou ukrytá v srdci ženy. Vytáhneme na světlo všechny obavy a skryté strachy, ujasníme si, co od náročné léčby čekat, a poté pracujeme na tom, aby vše šlo, jak po drátku. Připravíme se na injekční stimulaci, aby tělo ženy léčbu přijímalo, poté začneme pracovat na uhnízdění embryadomlouváme se dělohou, připravujeme pokojíček pro miminko a také prodýcháme a procvičíme pánevní dno. To vše zvyšuje pravděpodobnost přijetí embrya.

Možná se vám zdá, těch kroků je trošku moc. Ale vyplatí se:

Žena ví, co ji čeká a lépe zvládá případný neúspěch.

Nebojí se, je připravená procházet jednotlivými úseky léčby a je pozitivně naladěná.

Ví, jak vše komunikovat s okolím,

Je upřímná sama k sobě a dokáže zastavovat negativní myšlenky. Ale o tom zase až někdy příště:-)

V rámci projektu Když miminko nepřichází si můžete rezervovat termín konzultace:

CHCI BLIŽŠÍ INFO

REZERVAČNÍ FORMULÁŘ

Ženám, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přináším celostní přístup od metod přirozeného početí, přes výběr a postupy v centru asistované reprodukce, až psychické aspekty neplodnosti, www. kdyzmiminkoneprichazi.cz