Nejčastější chyby na cestě za dítětem

Často se v poradně setkávám se ženami, které zkouší, co se dá.

Něco poradila kamarádka, něco se dočtou na internetu, v diskuzích (ty jsou vůbec nejlepší ☺), tamto zase říká bylinkářka, či dokonce lékař. Zvlášť v oblasti neplodnosti, je odborník každý, komu se po vysazení antikoncepce chvilku nedaří. Výsledkem je, že jsou ženy ze všeho zmatené a neví kudy kam.

A stejně to vnímá i jejich tělo.

Co mi v tom všem chybí?

SYSTÉM

Cesta, která někde začíná a směřuje k nějakému konci – i když se může zdát na první pohled nejistý.

V praxi se snažím dát tomu všemu zkoušení nějaký řád. Hledám systém, který ženu na její cestě povede krok za krokem vpřed. Často přemýšlím, co mají ženy, jejichž cesta za miminkem je příliš dlouhá, společné.

S jakými chybami se nejčastěji u žen potkávám?

 1. Nevěnují dostatek času přípravě na početí

Dobu, kdy se snažíme otěhotnět, je potřeba rozdělit do dvou částí: Základem je fáze přípravná, která trvá 1 až 3 měsíce dle individuálního stavu ženy a snažíme se jednak připravit tělo po stránce fyzické, ale také řešíme strachy a obavy, které žena v souvislosti s těhotenství a novou rolí matky, cítí. Prostě pracujeme na tom, aby vše proběhlo v klidu, s dobrou náladou a vírou v sebe!

Potom nastává fáze samotného početí. Ta může trvat i dva roky. Neměla by se ale stát rutinou a závodem o čas. Mělo by to být jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Žena by měla být zajištěná, opečovávaná a užívat si společných chvil s partnerem.

Početí by se ale nemělo zkoušet jen tak od boku. Žena by už v této fázi měla pečlivě znát svůj cyklus a jít přírodě naproti správným načasováním. Měla by za sebou mít také základní zdravotní testy – ultrazvuk, krevní testy a hormonální profil. Vyhne se tak zbytečným zraněním a strachu z nejistoty.

Mimi2

2. Nemají dostatek relevantních informací

Někdy mám pocit, že se tak trochu vytrácí zdravý selský rozum. Systém vzdělávání selhává, sexuální výchova v rodinách v tom lepším případě končí předáním knížky Děvčátko, na slovíčko:-). Asi ji všechny známe:-) Dříve si cenné informace ženy předávaly z matky na dceru v rodové linii. Dnes je ženství jedno velké tabu. Něco, o čem se raději doma nemluví. Nebo si předáváme hrůzostrašné zážitky, namísto povzbuzení a pomoci.

Pak se lehce stane, že místo ovulace sledujeme menstruaci, myslíme si, že k oplodnění dochází v děloze, kdykoli během cyklu, a že zvítězí ta nejrychlejší spermie. Implantační krvácení považujeme za přicházející menstruaci, a hned první den zpoždění běžíme pro těhotenský test. Zděšeně pak honíme duchy:-)

Co s tím? Pokud se delší dobu nedaří, je potřeba se zastavit, poznat a nacítit své tělo, poslouchat signály, které nám dává. Nastudovat si v odborné literatuře, co se opravdu děje v těle ženy a jak tomu efektivně pomoct.

3. Chybí jim potřebná vyšetření

Jaké zdravotní testy a vyšetření je vhodné podstoupit, když se ženě delší dobu nedaří otěhotnět, případně opakovaně o miminko v časné fázi těhotenství přišla? Kvalitní centra asistované reprodukce si testy udělají,  nicméně je dobré, když celý proces má žena pevně v rukou, a o testy si řekne.

Má to ale jeden háček: Přesto, že testy nejsou nijak extra nákladné, mám zkušenost,  že někde je velký problém udělat i základní hormonální profil ☹. Proto je dobré si vše nastudovat a hodně se ptát.

Vím, není to lehké. Ale jde o zdraví ženy a často i o čas a nemalé finanční zdroje.

Mezi základní testy patří kompletní hormonální profil včetně stresových hormonů, testosteronu a  prolaktinu, testy na štítnou žlázu z krve a STI/STD včetně parazitální zátěže.

Dále základní vyšetření ultrazvukem v době ovulace, a pokud se ženě nedaří otěhotnět delší dobu, případně o miminko opakovaně přišla, potom je na místě imunologie, hematologiegenetika.

testy

4. Vrhají se do systému péče reprodukční medicíny předčasně

Řada žen,které ke mně přichází, si myslí, že hned další měsíc po vysazení antikoncepce otěhotní. A když se to nestane, jsou zklamané a mají dojem, že je s nimi něco špatně. Tak jak jsme se naučily plánovat a řídit svoji neplodnost, chtějí najednou naplánovat i plodnost. Jenže to není tak jednoduché jako spolknout každý den zázračnou pilulku.

Tělo potřebuje čas, znovu nastartovat přirozené mechanismy. Řada žen v této chvíli ze strachu vyhledá IVF centrum a zapojí se do nekonečné mašinerie vyšetření a další umělé medikace. Často bez úspěchu. Je úžasné, že tyto možnosti máme, ale měly bychom tuto formu pomoci využít až  ve chvíli, kdy není jiná cesta, nebo když máme testy potvrzeno, že ovariální zásoba je opravdu nízká.

Za početí, porod a výchovu dítěte musíme být schopni přijmout zodpovědnost. To je většinou to, co se má žena na své cestě za děťátkem naučit.

5. Nemají pod kontrolou své myšlenky a trápí se

Ženy za mnou často chodí s otázkou, jak zůstat v klidu, jak zastavit nepříjemné myšlenky a být aspoň chvilku v pohodě. Ono se to lehce řekne, ale jak to udělat?

S oblibou říkám, že mozek si nedovede nepředstavit. A jaké myšlenky si do hlavy pustíme, tak se budeme cítit a stejně bude reagovat i naše tělo. Proto je potřeba naučit se s myšlenkami zacházet a mít je pod kontrolou.

Aby myšlenky pracovaly na plnění našich snů, a ne proti nám. 

Zkuste si pár dnů zapisovat vaše myšlenkové pochody. Čeho se v souvislosti s početím týkají, na co myslíte, čemu věnujete pozornost. Pokud odhalíte, že většina myšlenek a pocitů je spojená s nezdarem, patrně neotěhotníte. Tělo se totiž naprogramuje na plnění cíle, který hlavu zaměstnává. Tedy na nevědomou neplodnost. A to je nejlepší forma antikoncepce:-)

Zkuste myšlenky otočit a cíleně myslet na to, jaké to bude až otěhotníte, až budete mít velké bříško, a poprvé budete mít své miminko v náruči. Možná to bolí, možná u takových představ budete plakat, a možná si to představit raději vůbec nedovolíte. To vše je v pořádku. Buďte k sobě laskavá a dejte si čas. Případně vyhledejte fertility kouče, který s vámi myšlenky bezpečně s ohledem na vaše tempo přetransformuje.

Pro ženy, které na své cestě za dítětem hledají ucelený systém a chtějí zjistit, jak si pomoct po stránce fyzické i emoční, jsem vytvořila ON-LINE program.

Co obsahuje?

E-Book: 200 stran informací z fyzické a emoční roviny

On-line přednášku,ve které vysvětluju jednotlivé kroky z E-Booku

Odbornou konzultaci popsaných postupů

E-Book

Témata:

♥ Návod na přípravu organismu na otěhotnění krok za krokem

– Co dělat po vysazení antikoncepce, jak sledovat a upravit menstruační cyklus, jak organismus připravit na IVF, aby žena měla víc a kvalitnějších vajíček, jak podpořit růst děložní výstelky, jak postupovat po neúspěšném pokusu umělého oplodnění a mnoho dalšího:-)

♥ Konkrétní vyšetření a vysvětlení výsledků zdravotních testů

– V E-Booku najdete konkrétní testy, které je dobré podstoupit, aby si žena byla jistá, že je zdravotně opravdu v pořádku. Najdete tu také vysvětlení výsledků, abyste byla schopná se v lékařské péči orientovat a pokládat lékařům ty správné otázky.

Informace o tom, co se děje v těle ženy

– Získáte základní přehled fungování hormonálního systému, ženských orgánů v přirozeném cyklu, při užívání hormonální antikoncepce, ale také při umělém oplodnění. Uvidíte, jak embryo roste, a v jaké fázi je dobré „schovat ho k mamince do dělohy“.

Ovariální zásoba aneb Kolik času mi zbývá?

– Dozvíte se, jak je to s plodností ženy, kdy se vyplatí ještě zkoušet početí přirozenou cestou, a kdy už je lepší obrátit se raději na centrum asistované reprodukce.

Fakta a mýty

– Cvičení Mojžíšové, napravování kostrče, mateří kašička, kontryhel… na internetu najdete spoustu rad a doporučení. Jeden říká to a ten zas ono… Jak se v tom všem zorientovat? V E-Booku vysvětluju základní fakta a mýty kolem početí. Vycházím z mnohaleté praxe. Vše mám vyzkoušeno a na stovce žen.

A mnoho dalšího. E-Book ženě nabídne systém a pomůže zorientovat se v celé problematice. Myslím také na rovinu emoční a připravila jsem několik konkrétních tipů jak „hlavě rychle pomoct“.

On-line program je k zakoupení ZDE.

 

 

Ženám, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přináším celostní přístup od metod přirozeného početí, přes výběr a postupy v centru asistované reprodukce, až psychické aspekty neplodnosti, www. kdyzmiminkoneprichazi.cz