Co o naší plodnosti prozradí barva menstruace, díl II.

V předchozím článku jsme se věnovali délce menstruačního krvácení. Dnes se podíváme, co o našem zdraví a psychické kondici prozradí BARVA. Ne, menstruační krev opravdu není modrá:-). Její barva se může měnit podle toho, jak na tom zdravotně právě jsme. Odhalí hormonální nerovnováhu, varuje před skrytě probíhajícím zánětem, nedostatkem živinenergie pro početí, nebo ukazuje na dlouhodobý stres a z něj stažené pánevní dno. To jsou všechno možné příčiny, PROČ se dlouhodobě nedaří ženám otěhotnět.

Co tedy mohou jednotlivé barvy menstruační krve znamenat?

BARVA ZRALÝCH TŘEŠNÍ

Trvale čistě červená barva naznačuje, že tam dole vše funguje, jak má:-) Někdy se označuje také jako barva brusinkové šťávy. Děloha je v takovém případě zdravá, vitální a je plně připravená na uhnízdění embrya. Menstruace může přicházet rychle, bez předchozího špinění, možná bude středně silná a její příchod může na začátku doprovázet krátkodobá křeč.

 

RÚŽOVÁ VODOVÁ BARVA

Pokud zaznamenáte výrazně světlejší až vodovou barvu, zpozorněte. Změna barvy vždy signalizuje hormonální změnu, v tomto případě se může jednat o nízkou hladinu estrogenu. Znamená to, že žena nemá ve svém těle dostatek živin, a tedy i energie pro početí. Může být až anemická, a to rozhodně není stav vhodný pro „těhotnění“. Miminko by patrně pro svůj vývoj nemělo dostatek živin – náš organismus totiž nemůže fungovat na dluh. Těhotenství, porod a kojení – to jsou fyzicky i energeticky velmi náročné procesy. Pokud sami nemáme, nemůžeme dávat. Od žen často v poradně slyším, že dítě je takový malý parazit, který je vysává ještě dříve, než přijde na svět. Ano, napojuje se na naše cévky v děloze a odsud saje potřebné živiny pro růst a kyslík.

 

Světle růžovou barvu menstruační krve mají také ženy, které podávají velký fyzický výkon. A’t už sportují, nebo těžce fyzicky pracují. Sportovkyně jsou na první pohled ve velmi dobré fyzické kondici, uvnitř se ale odehrává něco úplně jiného a jejich tělo jede dlouhodobě na dluh. Takové krvácení také často bývá slabší, tělo prostě nemá na krvácení potřebnou sílu. V takovém případě je nutné tělo pořádně vyživit, doplnit minerály a železo, postavit se na nohy, více odpočívat a nabrat fyzickou i duševní sílu. Časem si totiž žena může zadělat na vážné zdravotní problémy – od anemie až po předčasné řídnutí kostí, které nízké hladiny estrogenů způsobují.

BARVA ZRALÉHO POMERANČE

Naoranžovělá až rezavá barva v kalhotkách upozorňuje na dlouhotrvající vnitřní zánět v pánvi. Barva krve se totiž i při menstruaci míchá s cervikální tekutinou/výtokem a menstruaci tak může doprovázet i nepříjemný zápach. Taková změna v barvě je tedy znakem infekce a žena by měla ihned kontaktovat lékaře, který udělá potřebná vyšetření a nasadí vhodnou léčbu. Někdy může být zbarvení i do barvy šedé.

POZOR. Zánět často může být skrytý a žena nemusí mít žádné velké potíže. Může se jednat o běžnou bakteriální infekci, ale také o sexuálně přenosnou nemoc z řady STDs, jako je třeba kapavka, syfilis, chlamydie, mykoplasmata, trichomoniáza, HVP či kvasinka. Zejména parazitické infekce jsou v době, kdy se snažíme o miminko, hodně záludné. Nemusí mít žádné omezující projevy, svoji zákeřnou tvář často odhalí až po opakovaných těhotenských ztrátách v prvním trimestru.

TMAVÁ HNĚDÁ BARVA

Tuto barvu často vídáme před příchodem menstruace, nebo ke konci. Znamená to, že zbytky krve zůstávají v děloze a tělo se čistí postupně. Je to poměrně běžné, vyplavuje se starší krev nebo zbytky dělohy. Pokud ale takové špinění trvá dlouho před příchodem menstruace, může to být znak nízké hladiny progesteronu. V takovém případě žena neotěhotní, progesteron je totiž potřebný pro udržení těhotenství, a pokud je ho v druhé fázi cyklu málo, nemusí se plod udržet. Žena také proto mívá krátkou tzv. luteální fázi, dobu, která je potřebná pro trvalé uhnízdění.

Hnědá barva může být také znakem nefunkčního systému svalů pánevního dna. Mohou být více stažené, bez vitality, a proto krev zůstává uvnitř. Tady často stačí uvolnit se, více odpočívat, vyzkoušet třeba bylinnou vaginální napářku, která pánev pěkně uvolní a prohřeje. A samozřejmě cvičení a řízenou relaxaci pánevního dna.

TMAVÁ KREV A FIALOVÉ SRAŽENINY

Pokud při menstruaci cítíte kusy sraženin, které z vás vycházejí a mají tmavě fialovou až černou barvu, zpozorněte. Taková změna znamená, že se v těle něco děje. Patrně se bude jednat o hormonální nerovnováhu, nízký progesteron a vysoký estrogen. Pokud problém přetrvává několik měsíců, poraďte se se svým gynekologem a požádejte o hormonální profil.

Přikládám poněkud „naturalistickou“ fotografii, protože řada žen si koagula=sraženiny, plete a zaměňuje s odchodem běžné děložní sliznice, která se samozřejmě při menstruaci běžně vylučuje a je to v pořádku.

Sraženiny mohou být také znakem toho, že žena je pod dlouhodobým tlakem. Je potřeba si uvědomit, že nám ženám se veškeré emoce ukládají v pánvi, a pokud dlouho problémy neřešíme, pánev se nám stahuje. Jenže, abychom otěhotněly, naše orgány se potřebují v pánvi hýbat, musí být dostatečně prokrvené a okysličené. Děloha je po srdci jediným orgánem, který pulzuje. Hlavně při menstruaci  se stahuje, aby nám pomohla „vypudit“ krev a zbytky děložní sliznice ven. Pokud jsou ale svaly pánevního dna stažené, nemůže volně pracovat, stahuje se nám i děložní čípek, a krev se v dutinách hromadí a sráží. Logicky se tak potom dostane pomocí gravitace „v cuccích“ lépe ven. Taková menstruace také poměrně dost bolí. Děloha to totiž nevzdává a o to víc se snaží pracovat, naráží ale na unavené svaly pánevního dna, a to v kombinaci se zvýšenou aktivitou dělohy způsobuje křeče a dlouhotrvající bolesti.

EMOCE U ŽEN BYDLÍ V PÁNVI

Trvalý stres způsobuje nejen stažení pánevního dna, ale také se zvyšuje produkce stresových hormonů, jako je kortizol a prolaktin. Pokud je menstruace příliš silná, říkáme, že děloha pláče. Znamená to, že žena dlouhodobě potlačuje své emoce, potřebuje se vyplakat, ale nedovolí si to ani ve dnech menstruace, kdy je tento proces přirozený. Menstruace totiž není jen fyzickou očistou dělohy, ale také při ní pouštíme všechen smutek a starosti.

Pokud si nedovolíme plakat, děloha bude během našich dnů plakat místo nás:-(.

Emoce také mají přímý vliv na funkci vaječníků a dělohy, proto bychom se měli umět s menstruací v době snažení kamarádit. Vím, že většina klientek svou menstruaci doslova nenávidí. Její příchod vnímají jako selhání, zklamání a pociťují vztek a beznaděj. Místo toho, aby se na menstruaci těšili, užívali si volný den a děkovali za to, že jsou stále plodné.

Ruku na srdce, kolik z nás příchod menstruace rozbrečí?

Kolik z nás ji vnímá jako něco špinavého a zbytečného?

Pro kolik z nás znamená další a další zklamání a tolik bolesti?

Abychom se mohli v procesu početí posunout dál, je potřeba menstruaci přijmout jako velký dar. To díky ní se může žena stát matkou! Proto je potřeba se s ní hned na začátku udobřit, přijmout její sílu a moudrost. Těšit se na toto období klidu a umět ji oslavit a opravdu si své dny užít.  Nebo je prostě proplakat, pokud je třeba. Možná si teď říkáte, že jsem se dočista zbláznila:-). Ne, nebojte, to možná časem teprve přijde:-).

Aby cesta za miminkem byla radostnější, připravila jsem úvodní MEDITACI, která ženám pomáhá přijmout svoji plodnost, připravit dělohu na uhnízdění děťátkanaprogramovat svoji mysl a celý organismus na otěhotnění.

Součástí meditace je také VIDEO, ve kterém se dozvíte, JAK si své dny pomocí pradávných technik zpříjemnit, jak si ulevit od bolesti a vtíravých myšlenek, úzkosti z neúspěchu a během svých dnů si opravdu odpočinout, abyste načerpala sílu na další cestu za vytouženým děťátkem.

 CHCI ZJISTIT BLIŽŠÍ INFO K MEDITACI

Ženám, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přináším celostní přístup od metod přirozeného početí, přes výběr a postupy v centru asistované reprodukce, až psychické aspekty neplodnosti, www. kdyzmiminkoneprichazi.cz