Ovariální zásoba: Kolik času mi zbývá?

Nejčastější otázku, kterou na konzultacích se ženami řeším je, JAK DLOUHO se ještě můžeme snažit přirozeně, a KDY je ten správný čas poohlédnout se po tom správném centru asistované reprodukce…

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Proto jsem připravila jednoduchý návod, který ženám pomáhá se rozhodnout.

Každá žena se narodí s určitým počtem vajíček. Během života už nová nevznikají. I když objevují se nové zahraniční studie, které ukazují, že zázraky se dějí, a i když si lékaři myslí, že žena už žádná vajíčka nemá, dá se úpravou životního stylu a cvičením ještě nějaké to vajíčko vykouzlit. Jestli ale někde jen spalo, nebo vzniklo úplně nové, to je ve hvězdách. Držme se tedy dosavadních poznatků lékařské vědy.

V každém vaječníku je na začátku asi 200 000 vajíček. Některé zdroje uvádí při narození děvčátka celkové číslo až 1 milion vajíček. V pubertě toto číslo klesne až na 40.000. I to je ale dostatečná zásoba. Pokud žena neužívá hormonální antikoncepci, dozraje za život zhruba 400 vajíček.

Ovaria

Při užívání antikoncepce vajíčka nedozrávají a k ovulaci nedochází. Lékaři často tvrdí, že hormonální antikoncepce pomáhá ženám tímto způsobem zachovávat plodnost. To ale nebylo prokázáno. Vajíčka samovolně zanikají v dutině břišníjejich největším zabijákem je kouření a dlouhodobý stres.

Při početí ale hraje roli také kvalita vajíček. Žena jich ještě může mít hodně, ale pokud nejsou kvalitní, nebo vůbec nedozrávají, je nám zásoba k ničemu. Je tedy potřeba zaměřit se na oba faktory: Na kvantitu, tedy počet vajíček, ale také na jejich kvalitu. Vždyť víme, že stačí jedno…

Jak teda zjistíme, kolik času nám zbývá, a jestli ještě má smysl zkoušet otěhotnět přirozeně, nebo rychle požádat o pomoc lékaře v centru asistované reprodukce?

Velmi jednoduše. Ovariální zásoba se zjišťuje krevním testem, který udává hladinu antimülleriánského hormonu, ten produkují buňky vaječníků a jeho hladina v krvi přímo souvisí s počtem vajíček, které jsou k dozrání ve vaječnících. Tento hormon má zároveň na starost proces dozrávání vajíček.

Kolik jich je, a co číslo, které je výsledkem krevního testu přesně znamená?
Stáhněte si článek, který je součástí nového On-line programu.

STÁHNOUT E-BOOK

Pokud vám článek pomohl, podívejte se na celou E-KNIHU, nebo si pusťte VIDEA.

Krásné čtení!

Ženám, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přináším celostní přístup od metod přirozeného početí, přes výběr a postupy v centru asistované reprodukce, až psychické aspekty neplodnosti, www. kdyzmiminkoneprichazi.cz