Rozhovor eMimino – Koučka pro plodnost: Snažení o miminko by mělo být radostí

Cesta za děťátkem nemusí bolet. Žena si ji může užívat a radovat se z objevování nových zážitků. Přece jen je to jedno z nejkrásnějších období v životě ženy a tak by to mělo být, i když se zrovna nedaří,“ říká Soňa Uhrová, první česká fertility koučka.

ja

Trvá období snažení příliš dlouho? Propadáte smutku, protože se miminko nedaří? Nebo jste se rozhodla pro umělé oplodnění? Psychická podpora a motivace jít dál je pro budoucí maminky klíčová, proto vznikl nový obor fertility koučink (fertility znamená v angličtině plodnost, koučink je metoda dotazování, která vede klienta k posunu v životě, kariéře nebo sportu).

Tomu se v České republice věnuje Soňa Uhrová. V rozhovoru jsme si povídaly, proč dnešní ženy nepotřebují posilování pánevního dna jako dřív nebo jak ji vlastní zkušenost přivedla k pomoci ženám.

Soňo, proč by podle vás měla žena zvažující pomoc odborníka volit koučink místo jiné pomoci, třeba psychoterapie?

Rozdíl je hlavně v časové náročnosti. Některé terapeutické směry vyžadují dlouhodobou práci a žena, které ručičky na hodinkách ukazují čtyřicítku, na takovou práci už prostě nemá čas. V tomto případě ženám nedoporučuji, aby otevíraly těžká zranění a zabředávaly do minulosti. Zpracování těžkých traumat může být emočně i časově náročné, a čas prostě běží a je nemilosrdný… Každý měsíc může pro takovou ženu znamenat poslední vajíčko. Pokud je ale téma opravdu vážné a je potřeba, doporučím ženě některého kolegu terapeuta, který má s tématem neplodnosti zkušenost a pracuje s dynamickou formou terapie.

Chodí k vám tedy převážně ženy ve vyšším věku?

Mám v péči i ty velmi mladé. Dalo by se říct, že se jedná o ženy hodně úspěšné, ale jsou pod velkým tlakem v zaměstnání a z druhé strany na ně tlačí rodina, že je největší čas pořídit si dítě. Taková žena prožívá dlouhodobě obrovský stres a tělo na něj logicky reaguje. Plodnost ženy se najednou octne v zajetí strachu.

Další skupinu klientek tvoří uživatelky hormonální antikoncepce. Po vysazení mají velké problémy s menstruačním cyklem. O tom, že se musí napojit samy na sebe a vysledovat ovulaci, často slyší poprvé až ode mě. V tomto vidím velké selhání systému. Fertility koučink je úžasný také pro ženy, které se připravují na umělé oplodnění. Samy v sobě si ujasní etické problémy a nastaví si s partnerem hranice, kam až chtějí na této náročné cestě dojít. Zároveň cítí podporu bez odsuzování, můžou se v bezpečném prostoru vyplakat, svěřit a otevřít otázky, které se předtím bály vyslovit.

Kolik sezení u vás obvykle absolvují?

V průměru kolem pěti. Záleží ale na tom, co všechno už má žena za sebou ve fyzické rovině. Dát do pořádku organismus a napojit se na přirozené procesy ženského těla, je časově nejnáročnější fází. Proto touto rovinou začínáme a postupně odhalujeme nevědomé životní vzorce, které početí miminka brání. Do pokročilejších koučovacích technik, jako je například navázání kontaktu s miminkem, abychom se ho zeptaly, proč nepřichází, dělám se ženou až ve chvíli, kdy ji opravdu dobře znám. Od jiných koučovacích systémů se fertility koučink nijak zvlášť neliší.

Jak se české zdravotnictví staví k podobné formě pomoci?

V zahraničí je fertility koučink mnohem častější. Také celková péče o těhotnou ženu je diametrálně jiná. A nemusíme chodit daleko. V Německu je komplexní systém péče hrazený pojišťovnou. U českých lékařů ale vnímám velkou ochotu a nadšení učit se novému pohledu a nahlížet na ženu jako na celistvou bytost, která má vedle fyzických problémů také emoce. Vnímám, že lidský přístup v gynekologii a porodnictví se pomalu mění, a z toho mám opravdu velkou radost.

Všude se skloňuje posilování pánevního dna – osvědčuje se i ženám, které se snaží počít miminko?

Posilování pánevního dna nebo cvičení podle Mojžíšové má smysl u žen, které mají pánevní dno povolené. Ženy dřív byly v neustálém pohybu, těžce fyzicky pracovaly, zvedaly a nosily nákupy. Pánevní dno pak poklesávalo. Moderní žena má ale úplně opačný problém – sedí dlouhé hodiny v kanceláři u počítače, pod umělým světlem a bez přístupu čerstvého vzduchu, má minimální pohyb a pořádnou dávku stresu. Její pánevní dno je naopak v křeči, úplně stažené. Nepotřebuje ho tedy posilovat, ale konkrétními technikami jej naopak uvolnit. Pokud přistoupí k posilování nebo si vybere silové cviky z Mojžíšové, může si ublížit a situace se ještě zhorší (například zesílí bolesti při menstruaci).

Jaké cvičení tedy vybrat, pokud chce moderní žena otěhotnět a nenachází se objektivní důvod?

Myslím, že patří do rukou zkušeného fyzioterapeuta, který z každého systému vytáhne techniku nebo cvik, který žena aktuálně potřebuje a začlení ho do individuálního programu. Prostě ví, proč to dělá. Naopak platí, že jakékoli cvičení, ať je to jóga, pilates, nebo pár cviků z Mojžíšové, pánevní dno alespoň trochu oživí a prokrví. Je to každopádně v dnešní uspěchané době lepší než nic.

Úžasná je metoda cvičení 3×3 Renaty Sahani, která ošetřuje nejen rovinu fyzickou, ale také emoční a energetickou. Proto má cvičení v rámci přípravy na otěhotnění tak velké výsledky. Pánevní dno je zároveň naším energetickým centrem a emočním barometrem. Proto je potřeba pracovat ve všech vrstvách.

Co vás osobně přivedlo k fertility koučinku?

Vlastní dlouholetá zkušenost s užíváním hormonální antikoncepce. Jako manažerka v nadnárodních korporacích jsem jezdila po světě a užívala si života, který moje náročná práce přinášela. Až jednou moje tělo řeklo dost. Musela jsem hledat cesty, jak si pomoct a tělo rychle od nánosů syntetických hormonů vyčistit.

Tehdy jsem si začínala uvědomovat, co všechno s námi zázračná pilulka dělá. A také jsem se věnovala práci se ženami, které se připravovaly na porod a rozhodovaly se, jakou cestu zvolit. Zároveň mi studium psychoterapie otevíralo cestu k novým zkušenostem. Absolvovala jsem několik koučovacích výcviků a v té době ženy začaly chodit s novou zakázkou – jak se stát z manažerky matkou. Bylo to přirozené spojení mého životního příběhu s oblastí, která mi dávala smysl.

V čem vidíte smysl koučinku, který se specializuje na ženy?

Dříve se ženy podporovaly, vzájemně o sebe pečovaly a cítily se v náročné, ale nekrásnější etapě v životě ženy bezpečně. Dnešní žena zůstala na všechno tak nějak sama – je zavřená v paneláku, rodinu má bůhví kde a téma ženství v rodové linii zůstává zameteno někdo v temné skříni. Otázky kolem menstruace, porodu a sexuality ženy jsou velké tabu. Něco, o čem se raději nemluví.

Proto ve své práci vidím velký smysl. Pomáhat ženám o těchto věcech znovu mluvit, podporovat se, rozvíjet zdravou sesterskou energii mezi ženami. To je důvod, proč mě náročná práce se ženami naplňuje.

Soňa Uhrová je fertility koučka, nejčastěji pracuje s vizualizacemi a neuro-lingvistickým programováním mysli. Absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého, Pražskou psychoterapeutickou fakultu se zaměřením na téma Nevědomé příčiny neplodnosti. Dále absolvovala několik výcviků v celostním koučování a výcvik relaxačních technik a práce s tělem. Je certifikovaná lektorka Školy pánevního dna.

Celé znění článku ZDE: eMIMINO.cz

Ženám, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přináším celostní přístup od metod přirozeného početí, přes výběr a postupy v centru asistované reprodukce, až psychické aspekty neplodnosti, www. kdyzmiminkoneprichazi.cz