Věděli jste, že k tomu, aby přišlo na svět vytoužené miminko, je potřeba především menstruace? Řada žen zaměřuje svoji pozornost výhradně na OVULACI, tu ale lékaři umí uměle navodit pomocí stimulace podáváním léků či injekcí. S menstruací je to o dost složitější – pokud chybí, je složité stimulaci zahájit. Proto se dnes na MENSTRUACI podíváme opravdu z blízka.
Často se setkávám s názory, že na délce cyklu nezáleží, že pokud žena během cyklu ovuluje, a menstruace chodí i po 60 dnech, je vše v pořádku. V praxi se mi opakovaně potvrzuje, že to zas až tak pravda není. Pokud má žena cyklus příliš dlouhý, vždy je někde zakopaný pes. To, že cyklus u zdravé ženy trvá cca 28 dní totiž není žádný výmysl kalendáře nebo mobilní aplikace. Náš cyklus totiž odpradávna řídí Luna, proto když je žena v souladu sama se sebou, napojená na svůj střed, ovuluje buď kolem úplňku a menstruace přichází v čase temna na nov, nebo naopak. Pokud dozrávajícím vajíčkům na cestu svítí při úplňku Luna, říká se, že je žena ve své energii nastavena na plození dětí. V opačném případě se její energie zaměřuje na tvoření – pracovní projekty, úkoly, atd.
Dalším faktorem je, že i zdravá žena má během jednoho roku jen několik šancí na otěhotnění, lékaři se shodují, že až 3 cykly v roce jsou běžně anovulační. Máte chřipku, jste pod velkým tlakem, nebo ve fyzickém zápřahu a moudré tělo rozmnožovací mechanismy z důvodu vaší ochrany před nežádoucím a vysilujícím těhotenstvím jednoduše vypne. Takto to příroda prostě zařídila. Pokud ale do toho máte menstruaci jen jednou za 60 dní, šancí otěhotnět bude žalostně málo. Otěhotnění možné je, ale je potřeba se opravdu trefit do plodných dnů, které není snadné při dlouhých cyklech jednoznačně určit. Navíc víme, že takto dlouhý cyklus je také v mnoha případech bez ovulace, nebo je kvalita vajíček pro trvalé uhnízdění embrya nízká.
Na co se zaměřit, když je cyklus příliš dlouhý?
Tento stav vždy vyžaduje vyšetření – nutný je kompletní hormonální profil a krevní test pro určení hladiny AMH. Může se totiž jednat o syndrom polycystických ovarií, ať vrozený, nebo způsobený dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce. Pokud se diagnóza potvrdí, žena může na miminko čekat opravdu dlouho, a pokud včas nevyhledá lékařskou pomoc, nemusí se miminka dočkat také vůbec, nehledě dopadu na celkové zdraví a komplikace s tímto spojené.
U dlouhých cyklů mohou chybět ženské hormony, které pomáhají vajíčkům dozrát. Proto je potřeba zaměřit se na doplňky stravy, které kvalitu vajíček podpoří.
A co když „to“ chodí moc brzo?
V tomto případě platí pravidlo, že pro otěhotnění je nutné sledovat délku tzv. „luteální fáze“, tedy doby od prasknutí folikulu do prvního dne menstruace. Pokud tato doba není alespoň 12 dnů, oplodněné vajíčko se patrně nestihne uhnízdit a odchází s předčasnou menstruací. Většinou to znamená, že žena má nízkou hladinu progesteronu, který se často uměle doplňuje, aby se předčasnému příchodu měsíčků zabránilo. Ne vždy a u každé ženy to ale funguje:-). Nejprve je potřeba vyzkoušet alternativní způsoby léčby a hormony si nechat jako možnost poslední volby.
Ruku na srdce, řada z nás má vyzkoušeno, že menstruace chodí i o několik dnů dříve v měsíci, kdy si na sebe klademe přehnané nároky a soustředíme se výhradně na výkon. Tady je potom cíl jediný – předčasný příchod menstruace nás má jednoduše srazit na kolena ve chvíli, kdy nejsme schopny sami se zastavit a dopřát tělu potřebný odpočinek. Není výjimkou, že taková menstruace může díky stažení pánevního dna z dlouhodobého stresu i docela dost bolet.
Délka samotné menstruace také ledacos o naší plodnosti napoví. Pokud menstruace výrazně slábne, žena může jít do předčasného přechodu, je pod velkým tlakem, nebo může probíhat skrytý zánět. Pokud zaznamenáte náhlou změnu, je třeba jí věnovat pozornost.
Není žádným tajemstvím, že s přibývajícím věkem se menstruace pomalu vytrácí. Postupně slábne, až časem zmizí. Pokud kolem 40. roku trvá dva až tři dny, není to nic neobvyklého. Časy, kdy jsme za mladých let nestíhaly vyměňovat vložky, jsou už dávno pryč:-). I v tomto případě je vhodné jednoduchým testem zjistit, kolik času nám ještě pro početí potomka zbývá.
Pozornost bychom měli věnovat také konzistenci a barvě. Pokud je menstruace bolestivá a zaznamenáte tmavé až tmavě fialové sraženiny, může se jednat o tzv. koagula. Ta se tvoří v pánvi, pokud jsou svaly pánevního dna stažené, krev nemůže volně odtékat a sráží se uvnitř. To je známka dlouhodobého stresu a napětí v pánvi, a takový stav je potřeba rozcvičit a hlavně pánevní dno pořádně uvolnit. A také omezit to napětí, které je příčinou problému.
Barvě menstruačního krvácení bude věnován II. díl článku.
Co má obsahovat hormonální profil?
Co přesně znamená test AMH?
Jaké doplňky stravy jsou vhodné pro zvýšení kvality vajíček?
Proč menstruace bolí?
Jak prodloužit luteální fázi bez umělých hormonů?
Pokud chcete najít odpovědi rychle a na jednom místě, koukněte na moji e-KNIHU. Vše je tam detailně vysvětleno a popsáno, včetně konkrétních postupů, jak na věc! Pokud po jeho přečtení zůstane některá z otázek bez odpovědi, v ceně je písemná konzultace. Pošlete mi mejl, a do 24 hodin budete mít odpověď:-)