Maminka.cz: Nevědomé příčiny neplodnosti. Když je problém v hlavě. Co s tím?

Neobjasněné příčiny neplodnosti. I s takovou diagnózou odchází až třetina párů z center asistované reprodukce. Víte, co si přesně pod tímto pojmem představit?

Představte si, že oba partneři jsou po zdravotní stránce naprosto v pořádku, případně za pomoci lékařů úspěšně překonávají fyzické překážky. Na miminko se oba na první pohled těší a dělají všechno možné i nemožné pro to, aby vytoužený potomek přišel co nejdříve na svět. V podstatě neexistuje žádný objektivní důvod, proč se ženě nedaří otěhotnět, jenže miminko si dává načas. Pokusy o umělé oplodnění jeden za druhým selhávají.

V čem je problém?

Moderní doba s sebou nese spoustu skvělých vymožeností, ale také spoustu úskalí. „V mašinérii hormonální antikoncepce, všemožných vyšetření a lékařských zákroků často zapomínáme, že vznik nového lidského života není jen pouhou fyzickou záležitostí. Pouhým spojením dvou buněk.“

„Aby přišel na svět zdravý člověk, který bude schopen prožít plnohodnotný život, musí se potkat několik důležitých faktorů. Je potřeba pečovat nejen o fyzickou stránku, ale také o tu emocionální, duševní. A na to se bohužel zapomíná. Jenže právě psychická rovina sehrává v touze po miminku zásadní roli,“ upozorňuje Soňa Uhrová, autorka projektu Když miminko nepřichází. Jako fertility kouč se věnuje práci se ženami, které čekají na vytoužené miminko déle, než by si přály.

Psychika hraje v touze po miminku naprosto zásadní roli

Příčin, proč se nedaří, může být nekonečně mnoho. Proces rozmnožování je ovlivněn řadou nevědomých vzorců chování, které hrají rozhodující úlohu v tom, zda se nakonec rodiči staneme, či ne.

Třeba neošetřená emoční zranění z dětství, neodtruchlená traumata, pocity ohrožení nebo nevědomé vzorce chování, které si neseme celým životem. To vše může dávat hlavě signál, že příchod dítěte na svět může pro jednoho z partnerů znamenat ohrožení.

Přesto, že si miminko oba z celého srdce přejí. Pokud se ale jeden z partnerů nevědomě rodičovské roli brání, k početí obvykle nedojde.

Pokaždé je potřeba promluvit s oběma z partnerů, pokud se jeden z nich ač nevědomě rodičovské roli brání, k početí většinou nedojde. Důvodem může být dlouhá rodová historie nebo nevyjasněný vztah k jednomu z rodičů. Příchod miminka může pro jednoho z partnerů představovat určité ohrožení v partnerském vztahu nebo jsme prostě po dítěti nikdy upřímně netoužili a bojíme se tuto skutečnost si přiznat. Příčin může být nekonečně mnoho. Důležité je nefunkční vzorce nevědomého chování odhalit a pod odborným dohledem zpracovat,“ doplňuje Soňa Uhrová.

S návštěvou centra asistované reprodukce tlak sílí

Další velkou psychickou zátěží je zahájení léčby v centru asistované reprodukce. Dostáváme se do mašinérie nepříjemných vyšetření, musíme se srovnat s ne vždy příjemnými zprávami o zdravotním stavu, podstupujeme hormonální stimulaci a ne vždy se hned na první pokus zadaří.

Ženy jsou na to často samy, často informace dostávají dost necitlivým způsobem, bojují s neúspěchem, můžou se na svoje tělo zlobit, protože nefunguje, jak má. Nemají se komu svěřit, probrat své pocity. A tlak sílí. Marně hledají bezpečné místo, kde by se mohly v klidu vyplakat.

Takové místo může poskytnout právě fertility kouč, který bez hodnocení a odsuzování ženu podpoří na její cestě, po které se rozhodla jít. Pomáhá vrátit do procesu rozmnožování duši. A to je někdy opravdu hodně. Protože psychika a emoční rovina hrají v touze po miminku naprosto zásadní roli, ať už se snažíte přirozeně nebo za pomoci lékařů.

Jak fertility kouč pracuje?

Stres a také právě řada emočních zranění a bloků mají tendenci ukládat se u žen právě v oblasti pánve.

Pánevní dno je vlivem stresových faktorů stažené a v podstatě se brání usazení vajíčka v děloze. Je to přirozená obrana organismu. Proto je důležité naučit se s pánevním dnem pracovat.

Pomoci můžou meditace, dechové cvičení, tanec, hormonální yoga, škola pánevního dna nebo koučovací techniky, kdy se žena spojí se svým pánevním dnem, naváže s ním kontakt, poděkuje jednotlivým ženským orgánům za to, jak vše úžasně zvládají. Vítáme vše, co pomůže obnovit a rozproudit ženskou energii,“ popisuje práci se ženami Soňa.

Důležité ale je vybrat si jednu metodu, která vám nejvíce vyhovuje a bude vás bavit! Ženy často vyhledávají všemožné aktivity, dělají je současně, zabřednou do kolotoče všeho možného a výsledek nepřichází. Naopak narůstá napětí a frustrace. Věnujte raději čas samy sobě, potřebujete načerpat sílu pro nadcházející dny.

Pečujte o sebe a dovolte také ostatním, aby se o vás v tomto období mohli postarat. Veškerou energii teď budete potřebovat pro sebe. Uklízení počká, dopřejte si raději bylinkovou koupel!“ doporučuje fertility koučka.

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/nevedome-priciny-neplodnosti-aneb-kdyz-je-problem-v-hlave-co-s-tim

 

Ženám, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět, přináším celostní přístup od metod přirozeného početí, přes výběr a postupy v centru asistované reprodukce, až psychické aspekty neplodnosti, www. kdyzmiminkoneprichazi.cz